Drogi Programisto,
Czas pandemii koronawirusa wymusza na nas wszystkich nowy sposób działania, coraz więcej zadań musimy wykonywać zdalnie bez wychodzenia z domu. BSC Polska dostosowując się do nowych warunków działania rozpoczęło organizację cyklicznych seminariów on-line dla Użytkowników narzędzi Embarcadero.
Nagrane spotkania on-line
zrealizowane w kwietniu, maju i czerwcu 2020
XI – Proces CI/CD w praktyce
17 czerwca 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 17 czerwca 2020
Kolejną prezentację poprowadzi Waldemar Gorajek. Na przykładzie projektu z poprzednich warsztatów, pokaże jak wykorzystać testy jednostkowe w procesie CI/CD (Continuous integration/Continuous delivery). Zaprezentuje jak w prosty i wizualny sposób można zautomatyzować skomplikowany proces dostarczania oprogramowania. W czasie prezentacji zostaną wykorzystane: Continua CI oraz FinalBuilder firmy VSoft. Prowadzący w oparciu o własne doświadczenie, omówi zalety takiego zautomatyzowanego rozwiązania. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie za spotkania
X – Statyczna analiza kodu – FIxInsight
10 czerwca 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 10 czerwca 2020
Nadchodzące spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się jak ostrzeżenia i podpowiedzi kompilatora mogą pomóc wykryć proste, aczkolwiek bardzo niebezpieczne błędy programisty. Prowadzący Bogdan Polak zaprezentuje rozszerzenie FixInsight firmy TMS Software. Poznana wiedza pozwoli zwiększyć wydajność i stabilność tworzonego kodu, a dzięki niej programiści szybciej przyswoją dobre praktyki. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie ze spotkania
IX – DUnitX + TestInsight
3 czerwca 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 3 czerwca 2020
Spotkanie będzie podsumowaniem serii warsztatów on-line z programistami Delphi, organizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy (kwiecień, maj 2020).
Podczas warsztatów Bogdan Polak wprowadzi uczestników w zagadnienia silnika testowego DUnitX, który wykorzysta w projekcie rozwijanym od początku serii spotkań. Doda również do środowiska Delphi rozszerzenie TestInsight, które pozwala w znacznie szybszy i przyjemniejszy sposób weryfikować poprawność kodu. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie ze spotkania
VIII – Menedżer pamięci FastMM
27 maja 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 27 maja 2020
Zapraszamy na spotkanie programistów Delphi. Tym razem Tomasz Hutnik zajmie się tematyką menedżera pamięci wbudowanego w aplikacje Delphi. Przyjrzymy się jak FastMM zarządza pamięcią oraz jak korzystając z jego funkcji diagnostycznych można wykrywać wycieki pamięci. Prezenter omówi jak dołączyć FastMM Memory Manager’a do bibliotek DLL oraz jak wykorzystać go w bezpośrednim dostępie do pamięci biblioteki. Uczestnicy będą mogli poznać wybrane opcje menedżera oraz sposoby konfigurowania FastMM z wykorzystaniem edytora parametrów “FastMM4Options.exe”. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie ze spotkania
VII – Ulepszanie architektury 4 – zaślepki i wycieki pamięci
22 kwietnia 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 20 maja 2020
Bogdan Polak wykorzysta w rozwijanym wcześniej projekcie platformę do mock-owania “DelphiMock”, która pozwala w błyskawiczny sposób budować obiekty zastępcze. Przyjrzymy się kiedy możemy skorzystać z prostych zaślepek (ang. mocks), a kiedy będą potrzebne rozwiązania bardziej uciążliwe w utrzymaniu. Przy okazji przyjrzymy się jak dodać do projektu źródła menedżera pamięci “FastMM” oraz jak kontrolować zużycie pamięci. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie ze spotkania
VI – Ulepszanie architektury – silnik testowy
13 maja 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 13 maja 2020
Będziemy kontynuować temat ulepszania architektury aplikacji Delphi. Wzbogaceni wiedzą poprzednich spotkań, czyli: odseparowaniem logiki biznesowej, kompozycji większych funkcjonalności z mniejszych specjalizowanych klas, wykorzystania RTTI do dynamicznej analizy struktur danych danych, wspólnie zbudujemy prosty silnik automatycznego testowania kodu. Spotkanie poprowadzi Bogdan Polak przy silnym wsparciu aktywnych uczestników. Po spotkaniu zapraszamy na kanał Slack, gdzie będzie można na żywo podyskutować o swoich doświadczeniach. Będzie też mała niespodzianka dla uczestników – dobre wyzwanie. Zapraszamy.
- Zobacz nagranie ze spotkania
V – Ulepszanie architektury – RTTI, ORM i inne ciekawostki.
6 maja 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 6 maja 2020
Spotkanie będzie kontynuacją przednich warsztatów. Tym razem jako prezenter zadebiutuje Jacek Laskowski. Bogdan Polak razem z Jackiem będą kontynuować temat przekształcania aplikacji OnClick-owej oraz ulepszania jej architektury. Jacek zamieni tradycyjny, TDataSet-owy dostęp do danych na dostęp obiektowy, budując prosty silnik ORM od zera. Będzie to ciekawa ilustracja wykorzystania mechanizmu Delphi RTTI, który pozwala dynamicznie analizować informacje o typach i strukturach danych. Skorzystamy także z dostępu do metadanych o budowie tabel SQL oferowanego przez FireDAC-a oraz użyjemy bardzo interesującej klasy TVirtualInterface. To wszystko pozwoli zrobić krok do przodu w kierunku lepszej architektury projektu.
- Zobacz nagranie ze spotkania
IV – Ulepszanie architektury – kodowanie live cz. 1
29 kwietnia 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2020
Spotkanie będzie kontynuacją dwóch przednich. Bogdan Polak razem z uczestnikami będzie “kodować na żywo”, czyli rozwijać architekturę przykładowego projektu umieszczonego na GitHub-ie. Skorzystamy z technik wprowadzonych w czasie poprzednich spotkań takich jak: wstrzykiwanie zależności, rozdzielenie odpowiedzialności, separacja warstw, programowanie oparte na interfejsach oraz “zaślepienie” zależności przy pomocy mocków. Rozpoczniemy przekształcanie struktura aplikacji tak aby była modularna i łatwa do wielokrotnego użycia, otwarta na testowanie jednostkowe oraz tańsza w utrzymaniu. jednostkowe.
- Zobacz nagranie ze spotkania
III – Kompozycja i wstrzykiwanie zależności
22 kwietnia 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 22 kwietnia 2020
Podczas spotkania z programistami Bogdan Polak kontynuował temat projektowania i rozbudowy aplikacji Delphi w oparciu o ogólnie znane wzorce projektowe. Struktura aplikacji ma być modularna czyli bardziej złożone klasy powinny być komponowane z mniejszych i prostszych klas. Podczas tego spotkania prelegent omówi jak wstrzykiwać zależności (mniejsze komponenty składające się w większą całość) tak, aby powstająca aplikacja była łatwiejsza w utrzymaniu oraz otwarta na testowanie jednostkowe.
- zobacz nagranie ze spotkania
II – Ewolucja wzorców projektowych
15 kwietnia 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 15 kwietnia 2020
Wykorzystanie wzorców projektowych w prawdziwych projektach biznesowych, tworzonych pod presją czasu to trudne zadanie. Brak czasu na eksperymentowanie i zdobywanie doświadczeń skutkuje stosowaniem najprostszych rozwiązań, których utrzymanie pochłania później dużo czasu oraz istotnie wpływa na satysfakcję klienta. W czasie spotkania Bogdan Polak podzieli się swoim doświadczeniem w stosowaniu ogólnie znanych wzorców projektowych przy pracy z dużym projektem.
- zobacz nagranie ze spotkania
- pobierz kod źródłowy
I – Hybrydowe aplikacje Delphi/Azure
7 kwietnia 2020 - szczegóły seminarium
Spotkanie odbyło się 7 kwietnia 2020
W dzisiejszych czasach systemy informatyczne wymagają łączenia wielu rozwiązań w jeden ekosystem przetwarzający dane nie tylko lokalnie, ale również w chmurze. W czasie seminarium Bogdan Polak opowie o doświadczeniach przy przekształcaniu aplikacji wizualnej napisanej w Delphi/VCL w system hybrydowy wykorzystujący przetwarzanie w chmurze Microsoft Azure.